ABS

Zkratka pro Anti-Blokovací Systém brzd, který je jedním ze základních (a povinných) bezpečnostních elektronických jízdních asistentů.

ABS i při plném brzdění zabraňuje smyku kol tím, že několikrát za sekundu uvolní zablokované kolo a umožňuje tak, aby byl vůz i při takovém nouzovém manévru ovladatelný volantem.

Systém ABS pozná blížící se smyk kola a zavčasu tomuto smyku předejde tím, že omezí brzdnou sílu. Celý proces se děje 8 až 12 krát za sekundu a řidič jej pozná klepáním do brzdového pedálu. Tento jev ho nesmí vyplašit a stále musí brzdit plnou silou.

Ve většině situací je brzdná  dráha vozu s ABS kratší, než u automobilů bez tohoto systému. Za specifických podmínek (sníh, šotolina) však může být brzdná dráha delší, protože se před koly ve smyku nevytvoří „hromádky“, jež vůz lépe zpomalí.

Prvním vozem, který byl vybaven systémem ABS (tehdy ještě mechanickým) byl v roce 1966 Jensen FF, prvním automobilem, který byl systémem ABS vybaven sériově byl Ford Scorpio v roce 1985. Od 1. června 2004 jsou tímto systémem povinně vybaveny všechny vozy vyrobené v Evropské unii.