5 důvodů, proč si na léto půjčit obytné auto

24.1.2015 Honza Blažek , 7 komentářů

Hotel na kolech

Znám spoustu lidí,kteří touží po tom strávit alespoň jednou dovolenou v obytném autě. Strašně tomu fandím, sami takhle pravidelně vyrážíme už přes šest let a vloni jsme v našem obytňáku během roku spali skoro sedm týdnů. Pokud vás taky taková dovolená láká, mám pro vás pět tipů, proč neotálet a vyzkoušet to. Čímž netvrdím, že je tento typ dovolené úplně pro všechny. Ale o omezeních až někdy příště…

Pokud jste právě ve fázi plánování letní dovolené, zkusím vám nasadit brouka do hlavy. Proč si třeba jednou nezkusit půjčit obytné auto a vyrazit na dovolenou trochu jiným stylem. Vím, že to láká kdekoho, ale jen někteří to nakonec uskuteční. Ano, překážek je celá řada – tou finanční počínaje, ale o tom až někdy příště. Teď jsem pro vás připravil pět pozitivních důvodů, které negativa třeba přebijí.

1) Zcela jiný zážitek

Dovolená v obytném autě má spoustu kompromisů, ale je zároveň naprosto jedinečná!

Můžete jet do hotelu, penzionu, nebo cestovat po kempech se stanem nebo i obytným přívěsem, přesto je dovolená strávená s obytným autem o něčem jiném. Obytné auto vám poskytne pocit poměrně velké nezávislosti, autonomie a poskytuje zázemí o celkem slušném standardu. Region, kam se vypravíte, máte šanci poznat poměrně detailně – leckdy lépe, než místní. Jako přidanou hodnotu lze brát i fakt, že leckdy nabízejí místa k přenocování (někdy lze nocovat „na divoko“, častěji je vhodnější najít tzv. Stellplatz – tedy místo pro oficiální přenocování obytných aut) tisíckrát lepší výhled a atmosféru, než v nejlepších hotelech v daném regionu. Západy a východy slunce, pár kroků na pláž, romantika pod markýzou s lahvinkou vychlazeného vína… a své kouzlo má obytné auto i když venku prší – vevnitř je útulno, můžete si dát teplou sprchu, vyndat pivko z lednice a třeba si zahrát karty. A nezanedbatelným benefitem je také vyprávění přátelům po návratu, s jistým nádechem dobrodružství.

2) Snadné plánování

Pokud zrovna nevyrážíte kdovíjak daleko a třeba trajektem, je plánování před cestou poměrně jednoduché. Nebo lépe řečeno, může být, pokud jste trochu volnomyšlenkáři (a já tento způsob doporučuji). Ve své podstatě stačí si jen zvolit cílový region a vyrazit, vše ostatní pak dořešíte cestou. Nemusíte plánovat, kde přesně budete spát, zapomeňte na zavazující rezervace v hotelu s rizikem propadnutí zálohy (pouze ve vrcholné sezoně a v závislosti na vaší cílové destinaci doporučuji raději rezervovat dopředu pár nocí v kempu), nemusíte se nikam hnát – i cesta je přeci zábava. Detailní mapu si kupte až na místě a plánujete třeba jen ze dne na den.

3) Nezávislost a flexibilita

Někde se vám líbí? Tak tam zůstaňte déle, než jste původně chtěli! Nebo naopak – není dané místo takové, jaké byste si představovali? Tak se sbalte a popojeďte někam jinam. Horší se počasí? Přesuňte se tam, kde je hezky – někdy stačí jen pár desítek kilometrů. Chcete zůstat na dovolené o pár dní déle? Nemusíte nikde shánět ubytování – vezete si ho přece s sebou. Objevili jste, že jsou v daném regionu ještě jiná zajímavá místa, než která jste si zjistili před cestou? Uzpůsobte tomu flexibilně váš itinerář.

4) Spousta věcí s sebou

Jednou z velkých výhod cestování obytným autem je možnost vzít si s sebou opravdu hodně věcí – kola, gril, kempingový nábytek, jídlo, pití, oblečení, vlastní peřiny, vlastní jídlo, hry… Obytňáky mají v drtivé většině dostatek úložných prostor a tzv. garáž často vytváří pojem bezdnosti. Jen pozor na tzv. doložnost, jinými slovy užitečné zatížení, které zejména u větších obytných aut do 3,5 tuny nebývá zrovna nejvyšší. Ostatně, s hmotností bojuje každý druhý obytňák a pokuty za přetížení nejsou zrovna nejnižší. Považuji za dost zbytečné vyrážet s plnou nádrží čisté vody (cca 120 litrů) či s sebou vozit balenou pitnou vodu, spoustu piva, vína atd. To vše se dá koupit na místě, leckdy i levněji. Nemá smysl vozit to přes půl Evropy.

5) Utužování kolektivu

Netvrdím, že je tento způsob dovolené pro všechny, ale když to nezkusíte, tak o hodně přijdete.

V neposlední řadě také zjistíte, jak dokážete s rodinou či přáteli trávit čas na poměrně stísněném prostoru. I tohle může být zjištění k nezaplacení :-). Je mi jasné, že tento způsob dovolené nemusí být pro každého, ale zejména rodiny s dětmi si ho, myslím, mohou docela užít.

Pokud o dovolené s obytným autem uvažujete, budu rád, když zanecháte klidně jen stručný komentář. Rád připravím i další příspěvky, třeba o tom, jak se takové auto řídí a na co si dát pozor, co vzít s sebou, jaká jsou omezení či jaký vnitřní půdorys by vám mohl vyhovovat nejlépe.

Šťastnou cestu!

Dethleffs Trend_T_weiss_People_Tisch_Feuer

Já vím, je to kýčovitá marketingová fotka, ale na druhou stranu třeba po návratu z dovolené zjistíte, že máte ve foťáku hodně podobnou. Nebo i lepší!

 

Dethleffs Trend_A_5887_DS_Donauakazie_Mali6

Interiéry obytných aut, a to i těch z půjčovny, mají spoustu vychytávek a materiály a zpracováním si nezadají s leckterým obývákem.

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

7 komentářů

Mirka Hroudová
8.4.2015

My letos vyrazíme už 3 rokem. První rok jsme byli jen po ČR, půjčili jsme si auto od kamaráda. Loni jsme jeli Slovensko, vybírali jsme si tady https://www.re….cz/obyt….. a super, letos to plánujeme podobně. I když je pronájem drahý stojí to za to, navíc tam můžete narazit i na inzeráty od jednotlivců, ty jsou pak levnější. Já rozhodně doporučuju.
Mirka

Odpovědět

  lucie cisarova
  7.6.2015

  Dobry den Mirko, byla byste prosim tak laskava a poslala mi link na pujcovnu, kde lze obytne auto pujcit i od soukromniku, bohuzle mi zde nejde rozkliknout. moc radi bychom take vrazili, ale ceny za pujcovne jsou velke..dekuji lucie cisarova

  Odpovědět

  Josef
  4.3.2018

  Dobrý den Mirko,
  mohl bych Vás poprosit o link na půjčovnu, kde lze obytné auto půjčit i od soukromníku,nebo kde a jak mám hledat inzerci soukromníka?Hledáme obytné auto pro 5 osob po dobu 11-15 dnů.
  Děkuji Josef

  Odpovědět

Michal
10.11.2015

Pěkný článek.
My jsme na dovolenou vyrazili v menší dodávce a přespávali pod stanem. Vyšlo to určitě levnějsi než karavan a bylo to super! Ani s půjčením auta nebyl problém…

Odpovědět

Marek
4.1.2016

Dobrý den,
my jsme doma měli také půjčené auto a zážitky jsou to nezapomenutelné a tak kupujeme obytné vozidlo pro nás domů a zároveň je možnost půjčení.

Odpovědět

  Jan Holický
  25.8.2017

  dobrý den-a jste odkud, prosim??? Diky Holiclý

  Odpovědět

Javorková Lenka
6.6.2021

Dobrý den. Kolik stoji zapůjčení tohoto obytného vozu ,na 14 dnů . Předem děkuji za odpověď. Javorková lenka

Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *