Opel Grandland X v předpremiéře

30.6.2017 Honza Blažek , 0 komentářů

Opel přivezl do Prahy v předpremiéře svou novinku v podobě kompaktního SUV modelu s názvem Grandland X. Ten bude mít jinak světovou premiéru až v záři ve Frankfurtu, ale já měl díky tomu možnost se s ním staticky seznámit už v červnu. Jak vypadá sesterský model Peugeotu 3008?

Opel Grandland X je zhmotněním faktu, že rüsselsheimská značka patří pod křídla francouzského koncernu PSA, jakkoliv je jasné, že vývoj takového modelu započal již před několika lety. Teď tu stojí zatím největší zástupce rodiny crossoverů Opelu, tedy rodiny X, a musí si zvykat na dotazy typu „…a kolik věcí je od Peugeotu?“, „v čem se ta dvě auta vůbec liší?“, „i motor je od Peugeotu?“… v dnešní době koncernů, spoluprací a synergií to není nic neobvyklého, pro Opel je to ale role aktuálně přeci jen nová.

Opel Grandland X

Opel Grandland X v předpremiéře

Opel Grandland X je výsledkem úzké spolupráce s Peugeotem. Jeho sourozencem je model 3008.

České zastoupení přivezlo do Prahy dva kusy tohoto SUV, aby je ještě v předstihu před světovou premiérou na IAA ve Frankfurtu ukázalo novinářům. Nechyběl jsem, byť šlo jen o statické seznámení. Grandland X je jednou ze sedmi letošních novinek Opelu a vzhledem k oblíbenosti segmentu SUV má solidní předpoklady pomoci značce v nezanedbatelných prodejích. Novinka měří 4,48 metru a má objem kufru 514 litrů, rozvor 2675 mm je shodný s Peugeotem 3008, design se však podařilo poměrně dost odlišit, určitě více, než třeba u Škody Karoq a Seatu Ateca.  Za to tedy palec nahoru.

Opel Grandland X

Zatím jen dva motory, a to od Peugeotu

Pohon všech kol bohužel chybí a nabídka motorů je zprvu velmi omezená. Obojí se možná změní.

Na trh vstoupí Grandland X pouze se dvěma motory – jedním benzinovým (turbo tříválec 1,2 litru – 96 kW) a jedním naftovým (turbodiesel 1,6 litru – 88 kW). Oba agregáty pocházejí od Peugeotu a na spolupráci bude závislé i další rozšiřování tohoto protfolia, které je v plánu, a tak se Grandland X dočká i silnějšího dvoulitrového turbodieselu. To ale až asi příští rok. Stejně tak v poměrně rozmazaném nedohlednu je případná verze s pohonem všech kol, který jinak u tohoto modelu zcela chybí. Ta  by totiž měla přijít ve verzi plug-in hybridu společně s Peugeotem 3008, kde by se o pohon zadních kol staral elektromotor – úplně klasická čtyřkolka to tedy nebude a stejně se bavíme nejdříve o roce 2019…

Opel Grandland X

V Česku v listopadu

O cenách nám toho Opel samozřejmě moc neprozradil, protože uvedení na náš trh je plánováno až na podzim, nicméně lze při pohledu do ceníku Peugeotu předpokládat, že základní cenovka bude kolem půl milionu korun. V příštím roce by Opel u nás chtěl prodat až tisíc Grandlandů X, tak jsem zvědavý, jak často tento model uvidíme na silnici.

Opel Grandland X

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *