Audi A5 Coupé: moje postřehy ze světové premiéry

6.6.2016 Honza Blažek , , 0 komentářů

Design hraje u kupé prim

Většinou si automobilky vybírají pro světovou premiéru svého nového modelu nějaký významný autosalon. Ingolstadtská automobilka se u nové generace Audi A5 Coupé rozhodla pro samostatnou akci s poměrně velkolepým charakterem. Byl jsem u toho a zprostředkovávám první dojmy.

Audi A5 Coupé se ve své nové generaci představuje o něco dříve, než praktičtější čtyřdveřové kupé A5 Sportback, které také s přehledem tvoří většinu prodejů. Není důvod se domnívat, že by se zákaznické preference s příchodem nové generace nějak  změnily… i když velkolepá videomappingová show  jakoby se snažila zavedené pořádky otočit. Tohle kupé je pro Audi důležitější, než se na první pohled zdá.

Audi A5 Coupé

Zvenku…

Nové Audi A5 Coupé zůstává v oblasti vnějšího vzhledu věrno své DNA až moc.

Je fakt, že tradiční kupé s dvojicí dveří je obecně designéry považováno za nejhezčí automobilovou formu. Byť se určitě objeví spousta lidí, kteří budou hořekovat nad praktičností, je klasické kupé výrazem silnější individuality. Zároveň také platí, že u kupé hraje design ještě důležitější roli, než u masovějších modelů. Takže jsem u Audi A5 Coupé očekával trochu razantnější posun vnějšího vzhledu. Toho jsem se bohužel nedočkal, jakkoliv se mi auto jako celek líbí, je jeho příbuznost s předchůdcem v dílčích aspektech na můj vkus možná až příliš viditelná. Mohlo by mít možná štíhlejší přední světla, trochu ostřejší rysy… to, že se designéři cíleně nepouštěli do nějakých experimentů, jasně ukazuje boční linie v podobě vlnky, která byla charakteristická i pro předchozí model a zůstala zachována i u novinky.

Audi A5 Coupé

Uvnitř…

Zpracování i materiály samozřejmě odpovídají cílové skupině, takže není nutné nějak zásadně popisovat, že i v tomto kupé se budete cítit jako v Audi. Co se mi však líbí čím dál více, je Audi virtual cockpit, který je u Coupé samozřejmě také za příplatek, ale myslím, že se investice do tohoto 12,3“ displeje s rozlišením 1440 x 540 pixelů v přístrojovém štítu fakt vyplatí. Je to pěkná (a užitečná) frajeřina. Jinak, abych dostál informacím – nové Audi A5 Coupé má delší rozvor, kratší převisy a jeho kufr má o 10 litrů větší objem (465 l), než předchozí model.

Audi A5 Coupé

Motory

Sportovní verze S5 bude určitě zase oblíbená. Motor 3.0 TFSI V6 má výkon 354 k!

Dá se říct, že tady je svět ještě v pořádku. Do kupé patří kromě základních motorů také šestiválce, a díky bohu za to, že Audi drží tuto linii navzdory emisním tlakům i s příchodem nové generace. K dispozici jsou pro tento model dva motory TFSI a tři turbodiesely TDI, z nichž dva mají šest válců. Pro sportovní provedení S5 Coupé je určen benzinový agregát 3.0 TFSI V6 s výkonem 354 k (260 kW), což je o 21 koní více, než u předchozího modelu.

Audi A5 Coupé

Datové spojení zdarma na tři roky

Pro zákazníky, kteří si zvolí MMI Navigation plus, bude Audi pro model A5 Coupé nabízet v Německu a většině evropských zemích (snad do toho spadá i Česko) zdarma datové připojení LTE na tři roky zdarma. V dnešní době online služeb to je zajímavá nabídka, hlavně proto, že při častějším opouštění tuzemského teritoria nemusíte pořád přemýšlet o nákladech za datový roamnig, které by vám mohly naskočit třeba jen proto, že se systém rozhodne vám ukázat, jaké je počasí v cíli vaší cesty.

Cena

Na tu si zatím musíme počkat. Český importér dle vyjádření vedení raději delší dobu vyjednává o lepších cenách, než aby znal rychle cenu, která možná nebude přesně podle gusta českého zákazníka. Tak uvidíme, jak se tato vyjednávací taktika v konečném důsledku projeví v ceníku Audi A5 Coupé – jasno by mělo být během léta, první zákazníci si ho však ze showroomu odvezou až na podzim.

Audi A5 Coupé Audi A5 Coupé Audi A5 Coupé

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *