Jízda s obytným autem – 1. díl: Rozměry auta v praxi

17.4.2016 Honza Blažek , 0 komentářů

To, že má obytné auto velké rozměry, každý vidí, ale co to znamená v praxi? V prvním díle mého seriálu s vlastními tipy na bezproblémovou jízdu s obytným autem přináším rady, které souvisí právě s rozměry auta. Kdy dávat pozor na větve? Jak neuvíznout u pumpy? Proč neparkovat podle zdi?

Zrádné rozměry

To, že je obytné auto dlouhé, to každý vidí. To, že je vysoké, je také každému jasné. nicméně si před jízdou vnější rozměry zjistěte – větší obytňák do 3,5 tuny bude mít plus/minus sedm metrů na délku, auto s alkovnou (to je to spaní nahoře nad kabinou) bude měřit na výšku klidně 3,2 metru. Integrovaná a polointegrovaná auta jsou o něco nižší, ale stejně mají ke třem metrům. Před první jízdou si rozměry svého auta zjistěte, a pokud je auto z půjčovny a moc ho neznáte, tak si klidně vše napište i na nějaký lísteček, který si dáte na přístrojovku. Dobré je vědět i šířku auta, a to včetně zpětných zrcátek – možná vás překvapí, že se můžete dobrat hodnoty kolem 2,7 metru! Poradím, jak jezdit s obytným autem s ohledem na jeho rozměry…

Délka a rozvor jako Fabie

Dlouhý zadní převis je obytňáku docela zrádný. Dávejte si na něj při manévrování velký pozor!

Na délku přes sedm metrů si při přímé jízdě po dálnici či široké silnici zvyknete rychleji, než byste čekali. Při prvním manévrování si však uvědomíte pár záludností. V první řadě jde o dlouhý rozvor, který mají větší auta na podvozku Fiatu (což je drtivá většina) čtyřmetrový – obytňák má tedy rozvor stejně dlouhý jako je dlouhá celá Škoda Fabia. Rozvor tedy vyžaduje při manévrování větší nadjíždění a úzce s ním souvisí i zadní převis. Na ten vážně bacha, protože může být u velkých aut třeba i dva metry, což v praxi znamená, že obytňáku při ostřejším zatáčení citelně vybočuje záď, a to třeba v užších silničkách vedoucích vesničkami znamená, že při zatáčení můžete mít zadní část auta klidně nad chodníkem (pozor nejen na chodce, ale i na sloupky, zábradlí atd.). Zadní převis je fakt zrádný – nezajíždějte třeba těsně ke zdi, resp. při odjezdu určitě nedávejte plný rejd tak, jak jste zvyklí z osobáku. Vězte také, že když někam zacouváte, neznamená to automaticky, že bez problémů zas popředu vyjedete (a naopak).

jak jezdit s obytným autem

Názorná ukázka obytného vozu s dlouhým zadním převisem: Dethleffs Advantage T.

Šířka a rozdílný rozchod

Větší obytné auto má šířku od zrcátka po zrcátko zhruba 2,7 metru. To je přibližně o metr více, než běžné osobní auto. Sledujte tedy značky s šířkou aut, pozor hlavně v zúženích na dálnici, kde je holt vaším osudem trávit čas s kamiony, pozor na užší silnice… S šířkou také souvisí častý fakt, že obytná auta mají odlišný rozchod kol na přední a zadní nápravě (zadní je širší), což neusnadňuje vyhýbání se výmolům, kterým se třeba předními koly elegantně vyhnete, ale zadním kolem díru pořádně vymetete. V této souvislosti také pozor při těsné jízdě podél obrubníku – předními koly se vejdete, zadními už o něj budete dřít.

S výškou pozor nejen na tunely

S výškou přes 3 metry si dávejte pozor i na větvě kolem silnice.

V tomto ohledu si dávejte pozor nejen na typický problém, kterým mohou být nižší podjezdy (většinou je upozornění značkou docela včas), ale buďte opatrní i u menších benzinových pump, při vjezdech na parkoviště či do kempu počkejte, až se závora zvedne úplně nahoru a při jízdě po užších silnicích se stromy podél hodně dopředu předvídejte, pokud se k vám blíží auto – při vyhýbání totiž často dochází k tomu, že střechou obytného auta narazíte do větve, a pokud to zrovna není větvička, může vám v nástavbě udělat docela paseku.

Velká boční plocha

Vzhledem k velké boční ploše si musíte při jízdě dávat pozor také na boční vítr, a to nejen na otevřené silnici, ale kvůli vzdušnému víru to s vámi může hodit třeba i při předjíždění kamionu, nebo naopak když vás předjíždí nějaké větší auto.

Pokračujte k 2. kapitole – Pozor na hmotnost!

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *