DS 7 CROSSBACK: 6 VĚCÍ, V ČEM JE JINÝ NEŽ OSTATNÍ

20.11.2018 Honza Blažek , , 0 komentářů

Mezi prémiová SUV střední třídy vkročil nejen nový model, ale rovnou nová automobilka. Značka DS, která se osamostatnila od Citroënu, představila model DS 7 Crossback a s ním i svůj nový prodejní koncept a služby. Jakých šest trumfů má podle mě v rukávu, kterými tě může zaujmout víc, než zavedené konkurenční modely?

1. DESIGN

V dnešní době hraje vzhled auta čím dál větší roli, a zatímco některé dřívější DS modely nebyly kdovíjak výrazné a dost se podobaly svému výchozímu sourozenci od Citroënu, v případě DS 7 Crossback to neplatí ani náhodou. Z něj kreativita a francouzský šarm doslova tryská a mezi SUV střední třídy patří podle mě k tomu nejhezčímu, co se dá pořídit. Na silnici ho určitě každý zaregistruje – sám jsem jich při svých cestách po Francii a Španělsku viděl hned několik a lidé se za ním skutečně otáčejí. Design je výrazný, ale zároveň přirozený, nic nekopíruje a stojí za to si prohlédnout i zajímavé detaily, kterých má DS 7 Crossback celou řadu.

DS 7 Crossback 2018

2. TECHNOLOGIE

Skenování kvality vozovky před autem s okamžitým vyhodnocením a reakcí aktivních tlumičů není ve střední třídě SUV vůbec běžné.

Když se bavíme o současných novinkách na poli automobilových technologií, nebudou asi Francouzi ti první, kdo vás napadne. U DS 7 Crossback si ale předsevzali, že bude výkladní skříní jejich kompetence. A nejsou to jen prázdná slova – samozřejmě v závislosti na úrovni výbavy (mimochodem, jsou tři – Performance Line, So Chic a Grand Chic) můžete mít ve svém DS 7 Crossback i takové lahůdky, jako například:

  • DS Connected Pilot využívá systém ACC Stop & Go (Adaptive Cruise Control), díky kterému umožňuje inteligentně regulovat rychlost vozu DS 7 CROSSBACK a jeho vzdálenost od vozidla před ním. Důmyslný systém dokáže přizpůsobit jízdu zejména v dopravních zácpách: automobil bez zásahu řidiče i automaticky nastartuje (zastavení na dobu delší než 3 vteřiny)a jízda je klidné, bez stresů a zbytečných pohybů řidiče.
  • DS Park Pilot – Díky této nové technologii dokáže automobil sám zaparkovat, ať už podélně, či kolmo k chodníku, přičemž řidič nemusí ovládat volant ani pedály.
    Systém DS Park Pilot sám najde vhodné místo k zaparkování, protože dokáže zohlednit vnější rozměry vozu DS 7 CROSSBACK. Stačí jen toto místo minout rychlostí do 30 km/hod a posléze řidič na dotykovém displeji označí, že chce zaparkovat a vybere, zda podélně či kolmo.
  • DS Safety – Systém DS Safety integruje 6 hlavních funkcí, díky nimž je jízda výrazně bezpečnější: DS Night Vision, DS Driver Attention Monitoring, DS Active LED Vision, aktivní sledování mrtvých úhlů, automatické nouzové brzdění, systém čtení dopravních značek s uvedením rychlosti.
  • DS Night Vision – Systém DS Night Vision zaručuje řidiči lepší vidění ve tmě a tím také větší přehled o situaci na silnici. Infračervená kamera umístěná vpředu v masce chladiče objeví chodce či zvířata na silnici až do vzdálenosti 100 metrů. Řidič vidí scénu v infračerveném zobrazení na digitálním displeji ve voze (v ose řidiče), kde se zjištěná nebezpečí objeví nejprve žlutě a pak červeně orámovaná, podle stupně závažnosti a rizika.
  • DS Active LED Vision – nepřinášejí jen opravdu velmi příjemný pohled, ale dokáží přizpůsobit paprsek světla z hlediska šířky i dosahu podmínkám na silnici a rychlosti vozu. K dispozici je pět režimů: Parking, Town Beam, Country Beam, Motorway Beam, Adverse Weather. Tím, že silnici osvětlují lépe a do větší vzdálenosti nebo více do stran, zvyšuje se bezpečnost řidiče i posádky.
  • DS Active Scan Suspension – Filozofií systému DS Active Scan Suspension je předvídání. Za tímto účelem analyzuje kamera umístěná za čelním sklem , čtyři čidla světlé výšky a tři akcelerometry typ silnice a způsob chování vozu DS 7 CROSSBACK (rychlost, úhel volantu, brzdění atd.). V reálném čase předávají tyto údaje počítači, který působí samostatně na každé kolo. Podle informací, které dostane, permanentně mění charakteristiku odpružení a tlumení nerovností každého kola.

Zejména noční vidění, aktivní LED světla a skenování vozovky před vozem s bezprostřední aktivní reakcí tlumičů, nejsou technologie, které by skutečně byly v této třídě obvyklé.

DS 7 Crossback 2018

3. FRANCOUZSKÝ STYL

Přesvědčit zarytého příznivce německých SUV ke změně značky asi nebude jednoduché, ale už na příkladu Volva je vidět, že i u nás existuje poptávka po prémiových alternativách. DS 7 Crossback zaútočí na tvoje skryté francouzské já a všichni, kdo ho v sobě mají či ho objeví, si budou s DS 7 Crossback rozumět. Není to jen o designu, ale celkovém charismatu auta, jeho stylu, kterým i navenek hlásá: „Jsem hrdý Francouz, mysli si o francouzských autech, co chceš, ale otočil ses za mnou a vyvolal jsem v tobě alespoň nějaké emoce…“. Pokud máš rád Francii, její města, venkov i opuštěné silnice v horách, určitě bys je raději projížděl v DS 7 Crossback, než třeba v Audi Q5 či BMW X3. Prostě to lépe pasuje dohromady, a to se počítá! 

DS 7 Crossback 2018

4. SMYSL PRO DETAIL

Značka DS se u modelu DS 7 Crossback rozhodla navázat spolupráci s externími vysoce exkluzivními partnery, a tak jsou v interiéru minimálně dvě věci, které mě zaujaly. Jednou z nich je zcela nový systém Hi-fi Premium Focal Electra od hi-endové firmy Focal, který slaví v DS 7 Crossback světovou premiéru. V interiéru je rozmístěno celkem 14 reproduktorů a nejde jen o jejich rozmístění, ale perfektní akustika se řešila už při samotné konstrukci vozu. Zvuk je vskutku brilantní – mimochodem si ho pochvaloval i český ambasador značky DS, kterým je houslový virtuos Jaroslav Svěcený.

DS 7 CROSSBACK Jaroslav Svěcený 2018

Nebývalá péče byla věnována i palubním hodinám. Ty vznikly v rámci partnerství se slavným francouzským výrobcem hodinek B.R.M Chronographes, který vyrobil exkluzivní oživlé hodiny B.R.M R180. Ty majestátně trůní na palubní desce a při nastartování vozu DS 7 CROSSBACK se „vylnou“ z palubní desky a otočí se. Jejich rafičky pak automaticky ukáží správný čas.

DS 7 CROSSBACK 2018

5. DOPLŇKOVÉ SLUŽBY

DS se jako značka snaží zaujmout nejen novým autem, ale i službami, které nabízí svým zákazníkům. Je to nedílná součást strategie a je fakt, že v prémiovém segmentu musíte lidem nabídnout něco navíc. To, že máš dnes v mobilu  aplikaci (v tomto případě MyDS App) nikoho moc nepřekvapí, ale třeba služba DS Valet, která je jakýmsi pickup servisem s vyzvednutím a vrácením tvého DS na určené místo, může potěšit. Třeba při pravidelné servisní prohlídce ti to ušetří dost času. Samozřejmostí je nonstop exkluzivní asistence plné mobility a v pořizovací ceně auta získáváš i nejvyšší úroveň servisní smlouvy Free Drive, která kromě záruky na 5 let/100 000 km zahrnuje i všechny předepsané servisní prohlídky a výměnu nejen dílů podléhajících záruce, ale i všech opotřebených dílů (např. brzdových destiček…), to včetně práce servisu. I místo prodeje a speciálně vyškolený personál musí odpovídat požadované exkluzivitě, takže si DS 7 Crossback můžeš koupit jen a pouze v nově otevřeném DS Store v Praze na Černém Mostě. Jiní dealeři v Česku nejsou.

6. CENA

Za cenu základního BMW X3 si u DS koupíte auto v plné palbě s řadou zajímavých vychytávek. Jen pohon 4×4 bohužel chybí.

Za jeden z hlavních trumfů považuji u DS 7 Crossback jeho cenu. Vzhledem k tomu, jak auto vypadá, jak je velké a co umí, mi připadá základní cena 895 000 Kč (diesel 1.5 HDi 130 k ve výbavě Performance Line) více než přijatelná, což ale platí i o horním ceníkovém intervalu, protože 1 215 000 Kč za benzinový motor 1.6 PureTech s výkonem 225 koní a vrcholnou výbavu Grand Chic také není kdovíjak přehnané. Jediné, co zásadněji postrádám, je možnost pohonu 4×4, který bude k dispozici až u hybridu E-Tense.

DS 7 Crossback 2018

DS 7 Crossback měří na délku 457 cm, jeho výška je 162 cm a zavazadlový prostor má objem 555 litrů.

DS 7 CROSSBACK 2018

DS 7 CROSSBACK 2018

 

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *