Stellplatz & Camping Guide by Autoblogger

30.8.2016 Honza Blažek , 5 komentářů

Tipy, kde složit hlavu

Stellplatz & Camping Guide by AUTOBLOGGER: S obytným autem cestujeme po Evropě už skoro deset let a v sezóně v něm strávíme v součtu klidně i dva měsíce. Za tu dobu už jsme samozřejmě leccos navštívili a ujeli desítky tisíc kilometrů a na našich cestách logicky také hledáme vhodná místa k přespání – někdy kempy, někdy tzv. stellplatzy a někdy stojíme jen tak na divoko. Rád se s vámi interaktivní mapou podělím o získané zkušenosti a tipy.

Pod názvem Stellplatz & Camping Guide by AUTOBLOGGER si dovoluji dát všem, kterým se to může hodit, k dispozici svoje tipy na místa, kde jsme přespávali na cestách s naším obytňákem. Některá místa jsme sice osobně nevyzkoušeli, ale míjeli jsme je, či jsme na ně narazili při výletech na kole – ostatně při této aktivitě stejně v cizině pořád pokukujeme, kde že by se to dalo spát.

Stellplatz & Camping Guide by AUTOBLOGGER

Stručně na vysvětlenou:

Stellplatz – za stellplatz považuji místo, které je přímo vyhrazeno k parkování a přespání s obytňákem mimo klasický kemp. Za některá taková místa se platí, některá jsou zdarma. Někde máte solidní zázemí skoro se až blížící kempu, někdy se naopak jedná jen o obyčejné parkoviště, ale tak či tak máte jistotu, že vás nebude nikdo vyhazovat. Stellplatzy na našich cestách využíváme poměrně dost, do kempu (hlavně kvůli bazénu a dětem) zajíždíme tak každé tři čtyři dny. Při delších několikadenních přesunech stellplatzy jednoznačně preferujeme – finanční úspora je opravdu značná, a to i s ohledem k tomu, že nemá smysl platit plnou cenu za kemp, když v něm jenom přespíme a ráno jedeme dál. Stellplatz má i další výhody – někdy je umístěn lépe, než klasický kemp, majitelé obytných vozů jsou celkově tišší, než návštěvníci kempu a z finančního hlediska je pro nás jako pro rodinu fajn, že nám na placeném stellplatzu nepočítají naše dvě ratolesti.

Za Tolerated place považuji místo, kde se dá s obytňákem přespat, aniž by vás někdo prudil.

Tolerated place – místo, kde je stání a přenocování s obytným vozem tolerováno. Často na něm stojí více obytných aut, tak se k nim člověk jenom připojí. Na daném místě chybí značka či cedule, která by z něj dělala oficiální stellplatz, ale stejně tak zde není žádný vyložený zákaz. Na taková místa narazíte spíše ve Francii, Španělsku či Skandinávii. Němci a Rakušáci se vás budou snažit nahnat do kempu či na placený stellplatz. Vzhledem k tomu, že cestujeme s malými dětmi, snažíme se samozřejmě vybírat místa, která na nás působí bezpečně, a určitě nejsme z těch, kteří by pro ušetřených pár Eur nějak zbytečně riskovali. Zatím jsme ale až na jeden případ v Rakousku neměli se spaním „na divoko“ nikde žádný problém.

Camping – do mapy jsem zanesl i kempy, v nichž jsme strávili nějaký čas a které na nás zapůsobily dobře. Ty, z kterých jsme prchli, jsem do mapy nedával. U některých kempů si pamatujeme ceny, které pro orientaci uvádím (jsme rodina 2 dospělí, 2 děti a většinou chceme přípojku na elektřinu). Snažíme se vyhýbat typickým turistickým kempům, preferujeme spíše klidnější místa, jež mají také nižší cenovku. Tak či tak se samozřejmě v některých lokalitách nevyhneme tomu, abychom zakotvili ve velkém kempu, někdy je to překvapivě fajn, někdy je to pruda…ale to k cestování s obytňákem prostě patří. Bereme to jako součást zážitku.

Místa, která jsou zanesena v mapě, jsme většinou sami navštívili. V takovém případě uvádím i rok naší návštěvy, a to zejména s ohledem na vývoj cen. Některá místa jsou uvedena na základě doporučení či našeho vlastního průzkumu terénu v dané  lokalitě.

Ze Španělska jsme domů jeli oklikou 5 dní a za spaní jsme zaplatili celkem jen 20 Eur.

Do mojí interaktivní mapy Stellplatzů a kempů postupně zanáším další a další místa. Ani nechci konkurovat kdejakým vyhledávačům, které sice mají v databázi tisíce míst, ale jen k málokterým mají nějakou osobní vazbu. Právě vlastní zkušenosti považuji za tu největší přidanou hodnotu, kterou může camper druhému camperovi předat. A já se rád podělím…

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

5 komentářů

Miloš Plaček
20.9.2017

Dobrý den, děkuji za informace o parkování a přidávám další.
Rovněž jsme letos jeli Španělsko a sever Portugalska. V kempech jsme nebyli, vše jsme zvládli mimo, voda je skoro na každé pumpě zdarma.
Parkování u pláže Playa de Barayou 43.559823, -6.622218, v noci jsme byli 2 auta; krásná vycházka po útesech do Puerto de Vega – zdarma
Parkování v Santiagu de Compostela – „P“ nad městem 42.894616, -8.532965, přijeli jsme kolem 16:00 a zaplatili 3 € do zavíračky 18:00, s možností parkovat do rána. Vstupní závora pak zavřena, výjezdní otevřena celou dobu. Další platba je až od 8:00 za cca 12€/den. Před osmou jsme odjeli… Do města na kole vedlejšími uličkami mimo provoz.
Parkování na začátku Portugalska – Caminha, vedle kempu na parkovišti u fotbalového stadionu 41.864814, -8.858292, přes noc nás tu bylo 6 aut – zdarma.
Kdyby Vás něco zajímalo, písněte…
Zdravím, Plaček

Odpovědět

Michal
27.11.2017

Zdravím, chci se zeptat zda se ve stellplatzech muze vytáhnou i stan. Chystáme se vyjet na takový eurotrip potřeboval bych vedet zda mužem přespat i ve stanu, nebo mam vyrábět do auta cestovni/luzkove úpravy. Jedna se o Rakousko a Italii. Děkuji

Odpovědět

    Honza Blažek
    28.11.2017

    Stan na Sellplatz nepatří. Stellplatzy jsou z podstaty určeny pouze pro obytné vozy, takže ani ne pro přívěsy (byť jsou někde tolerovány). Dokonce jsme zažili i to, že ze Stellplatzu byly vykázány malé obytné vozy (VW California atp.) bez vnitřního chemického WC, protože bylo jasné, že posádka bude vykonávat potřebu někde v okolí, což se logicky místní samosprávě (a nám taky) nelíbilo. takže stan bych asi moc neriskoval (zejména v Rakousku), to už je asi lepší najít si nějaké místo někde na louce, ideálně se zeptat majitele o svolení a chovat se spořádaně.

    Odpovědět

Michal
5.4.2018

Chtěl bych se také zeptat,chci si koupit obytný vuz,nějaký starší….a ted otazka,jak je to s emisemi,nemusím mít strach že by mě někam nepustili nebo tak? kdyby to bylo euro 1 nebo tak nějak no…

Odpovědět

Libor Staňa
11.5.2020

Máme také takový STELLPLATZ, budeme rádi když si zanesete do vaši databáze ….
http://www.baloncentrum.eu
Jsme v obci Břestek nedaleko Buchlovic na cestě z Brna do Trenčína , V blízkosti spousta atraktivních cílů hrad Buchlov, zámek Buchlovice, baziliky na Velehradě, živá voda Modrá a pravidelné starty balónů na BalonCentru v Břestku

Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *