Jízda s obytným vozem – 3. díl: Na co dát pozor před jízdou?

17.4.2016 Honza Blažek , 0 komentářů

Dříve, než se rozjedete…

Pokaždé, než se s obytným vozem rozjedete, měli byste absolvovat pár úkonů, díky kterým předejdete možnému poškození auta. Nejde o nic zásadního, ale sám vím, jak jednoduché je zapomenout. Zkrátka, je dobré tomu tu minutu před jízdou pokaždé věnovat.

Moje tipy před jízdou možná budou znít až příliš obyčejně, ale opakování je matka moudrosti. Takže:

Plyn

Během jízdy by měl být plyn uzavřen, a to přímo u lahve z boku auta. Sám jsem to nějaký čas nedělal, ale pak jsem se jednou v kempu tlachal se sousedními karavanisty a když jsme se začali bavit třeba o tom, že by úplně stačilo, aby do nás někdo zboku narazil, trefil přesně místo s plynovými lahvemi a třeba jen urval přívodní hadici s plynem, začal jsem plyn na lahvi okamžitě zavírat i před kratší jízdou. Jeden nikdy neví, co se může přihodit a je fakt, že případná exploze plynu z 10 kg lahve by byla asi mega…

Náklad v garáži

Před jízdou také kontroluji nejen připevnění kol na zadním nosiči, ale nakouknu také do garáže, zdali jsou zde věci alespoň „jakž-takž“ urovnány a zabezpečeny. Často máme v garáži i těžší předměty a při prudkém zatočení či brzdění by mohly poškodit ostatní věci. V tomto směru se mi osvědčily větší plastové boxy, do kterých se různě věci lépe skládají.

tipy před jízdou

Okna a skříňky

Než se rozjedete, měli byste zavřít všechna okna, a to i ta střešní a nezapomeňte také zajisti (zacvakat) všechny pojistky u skříněk a šuplíků – zejména právě šuplíky by mohly v zatáčce vyjet z pojezdů.

Lednice

Zajištění dveří platí i o lednici, i když u modernějších obytných aut už stačí, aby byly dveře ledničky dobře dovřené. Stejně tak přepněte ledničku na 12V provoz – tedy v případě, že není váš vůz vybaven automatikou, která přepíná zdroj energie pro lednici sama dle provozních podmínek.

Nádobí a ostatní věci

Samozřejmostí by mělo být sklizení i nádobí a dalších volně položených věcí. Někdy postačí dát pár nádobí do dřezu, ale opět je užitečný nějaký plastový box nebo plastová vanička, do které se dají věci rychle naházet.

tipy před cestou

Schůdky

Klasika, na kterou zapomněl asi každý – boční schůdky musí být během jízdy zatažené a dávejte na ně pozor i při manévrování třeba v kempu. Stačí jedno zhoupnutí či chvilka nepozornosti a můžete si je utrhnout. Oprava to není zrovna levná. Naštěstí mají obytná auta na palubní desce kontrolku, nebo dokonce vydávají pronikavý akustický signál, pokud je nastartovaný motor a schůdky jsou stažené.

V předchozí kapitole se věnuji problematice hmotnosti obytného vozu

Tématem následující kapitoly je, co si sebou do obytného vozu zabalit

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *