Tři varianty objezdu slovinské dálnice 2015

10.6.2015 Honza Blažek , 2 komentáře

Ušetříte peníze, hlídejte rychlost!

Objezdu slovinské dálnice u Mariboru se nebojte. Existují dokonce tři varianty. Nejznámější cesta přes Mureck/Trate do Ptuje je jednoduchá.

Tématu objetí slovinské dálnice jsem se již věnoval v samostatném článku, v němž najdete i přehledné PDF ke stažení.

Základní a nejznámější trasa

Silnice má různorodou kvalitu, rozbité „české“ úseky střídá kvalitní asfalt.

Směr na jih: Dálnici A9 opustíte na sjezdu 222 (Vogau-Strass) a pojedete na Mureck, kde se přes hraniční most dostanete do slovinské pohraniční obce Trate. Na konci mostu (úzký, natěsno pro dva osobáky) zahnete vpravo a zamíříte vlevo do kopce. Míříte na Lenart, kterým projedete až na křižovatku typu T. Před ní tabule avizuje vpravo jen Maribor a po cca 50 m zahnete na světlech hned vlevo, směrem ke kostelu, kde už je avizován Ptuj.

Dál pokračujete „po hlavní“, nedbáte na žádné odbočky až do Ptuje, kde minete výrazný kostel vpravo. Zleva se připojí silnice od G. Radgona a na následujících světlech odbočíte vlevo na industriální zónu. Dojedete k obchodnímu centru Mercator a na kruháči za ním uhnete vpravo, minete OBI (vpravo) a všechny kruhové objezdy projíždíte rovně. Za tím posledním pokračujete na výrazný most přes řeku Drávu. Po projetí kruhového objezdu rovně a blížíte se k dálnici. Nedáte se vyděsit tím, že před vámi jsou jen zelené dálniční tabule. Nadjedete dálnici a za mostem sjedete vpravo na „dálnici“, která ale končí už před tím nájezdem. Před vámi se dálnice zužuje do jednoho pruhu. Pokračujete na Záhřeb.

4O4A2838MostDrava

Směr na sever (Rakousko): Vlevo najíždíte na dálnici, vpravo na Ptuj-vzchod. Překonáte zmíněný most a pokračujete rovně přes všechny kruháče až k obchodnímu centru Mercator, kde odbočíte vlevo a podél centra pokračujete na světla (křižovatka T), kde odbočíte vpravo. Minete odbočení na Gorna Radgona a pokračujete ven z města: Lenart je vzdálen cca 20 km a Trate dalších 20 km. Silnice má různorodou kvalitu, rozbité „české“ úseky střídá kvalitní asfalt.

Alternativa 1

Určitou alternativu představuje opustit dálnici již na sjezdu Gleisdorf (157 km) a po silnici č. 66 přes St. Margareten a Feldbach dojet na přechod Bad Radkersburg/G. Radgona. Tady vás potěší i pohled na působivou hradní pevnost Riegesburg. Z G. Radgony vede nejpřímější trasa na Lenart a dále na Ptuj a ušetříte i deset kilometrů oproti trase Graz – Mureck – Ptuj (115 km).

Alternativa 2

Jednoduché, bezproblémové a nejspíš i rychlejší.

Můžete udělat i zásadnější obchvat, odbočit z A2 opět v Gleisdorfu, z hranice (Bad Radkensburg) zamířit na Ormož a chorvatský Varaždin, od něhož vede již dálnice (A4/mýto 27 HRK) do Záhřebu. Jedete po kvalitnější silnici (vše jedničky) a ušetříte i za mýto (Macelj – Záhřeb/48 HRK). Na dálnici Dalmatina na jih se navíc napojíte až za Záhřebem, takže se vyhnete objíždění hlavního města a tam pravděpodobným kolonám. A najedete stejný počet kilometrů jako přes Maribor a méně než když objíždíte přes Mureck. Jednoduché, bezproblémové a nejspíš i rychlejší.

Ať zvolíte jakoukoliv trasu, tak dodržujte ve Slovinsku rychlostní limity a pravidla, objízdné silnice jsou v sezoně v centru pozornosti slovinské policie!

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

2 komentáře

Mirda
21.7.2015

Včera jsme poprvé vyzkoušeli alternativu 2 a nemá to chybu. Krásné silnice s minimálním provozem , pár zajímavých výhledů a ve finále jsme u Zagrebu dojeli auto jenž jsme míjeli i v Rakousku. Cena mýtného od Varazdinu také potěší. Diky za tip!

Odpovědět

    Mirek
    9.10.2015

    Rád bych tomu věřil, protože ať to porovnávám, jak to porovnávám tak trasa po dálnici přes Graz – Spielfeld (sjezd č. 228), dále po staré silnici přes Pesnicu pri Mariboru, Maribor, Starše až do Tržce, kde se napojím na silnici č. 9 a dále na Macelj a po dálnici na Zagreb mi vychází kilometrově kratší a pokud se „dobře“ přejede hr. přechod tak i časově. Již jsem po Rozdíl 21 nebo 24 kun (podle místa napojení na dálnici) nevím, zda za to stojí. Souhlas s nutností dodržovat ve Slovinsku (ale i v Chorvatsku) rychlost.

    Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *