Jak objet slovinskou dálnici 2018

14.6.2018 Honza Blažek , 37 komentářů

Také letos jsem v polovině června osobně projel objízdnou trasu slovinské dálnice cestou do Chorvatska. Dobrá zpráva je, že to stále jde, a to dokonce s obytným autem, u kterého je úspora za předraženou dálniční známku výrazná.

přečíst celé

Jak objet slovinskou dálnici 2017

26.6.2017 Honza Blažek , 49 komentářů

Byť je cesta do Chorvatska samozřejmě jak na rakouských tak chorvatských dálnicích zatížena poplatky, za malý kousek slovinské dálnice se nám logicky platit nechce, tím spíše, když je slovinská dálniční známka drahá (15 Eur pro osobák) a platí jen 7 dní, takže většina lidí si musí koupit hned dvě. Z Chorvatska jsem se právě vrátil, takže jsem i letos osobně projel docela pohodovou objížďku slovinské dálnice a připravil pro vás i přehledné jednostránkové PDF s itinerářem, díky kterému nezabloudíte. Jsou oproti loňsku nějaké změny?

přečíst celé

Velká reportáž: Se Škodou Rapid na Istrii

10.6.2015 Honza Blažek , 0 komentářů

Milion Čechů prý opět zamíří k chorvatskému Jadranu, značná část vlastním automobilem. Pro ty, kteří zvolí letos za cíl poloostrov Istria, máme čerstvé postřehy a řadu tipů.

přečíst celé

Tři varianty objezdu slovinské dálnice 2015

10.6.2015 Honza Blažek , 2 komentáře

Objezdu slovinské dálnice u Mariboru se nebojte. Existují dokonce tři varianty. Nejznámější cesta přes Mureck/Trate do Ptuje je jednoduchá.

přečíst celé

Dobré důvody, proč v Chorvatsku nezůstat jen u moře

10.6.2015 Honza Blažek , 1 komentář

Největší chorvatský poloostrov je současně pro Čechy i nejbližší mořskou destinací na jihu. Oblíbenou. Jestliže jih Chorvatska stále sází hlavně na moře, na Istrii přidali k průzračnému mořskému magnetu také vnitrozemí.

přečíst celé

Dejte si na Istrii štamprle…olivového oleje

10.6.2015 Honza Blažek , 0 komentářů

Pěstování oliv má na Istrii doslova tisíciletou tradici, kvalitu zdejšího olivového oleje opěvoval již antický epigramik Marcus Valerius Martialis.

přečíst celé

Šest tras do Chorvatska na Istrii

10.6.2015 Honza Blažek , 5 komentářů

Nabízíme (s variantami) osm tras a je na každém, aby volil se znalostí místa startu a cíle a svých priorit. Kvůli možnosti srovnání jsme zvolili jednotné místo odjezdu (Prahu) a cíle (Poreč). K obvyklým trasám jsme přidali jednu experimentální – přes Itálii. Za úvahu stojí i to, zda projet takřa tisíc kilometrů a vidět hlavně protihlukové zábrany kolem dálnice, nebo i něco z půvabné krajiny. 

přečíst celé

Jak se na cestě do Chorvatska vyhnout slovinské dálnici a ušetřit 800 Kč?

4.5.2015 Honza Blažek , 46 komentářů

Chorvatsko i letos láká statisíce českých autoturistů. Nikdo z nich neřeší rakouskou dálniční známku, ani poplatky na chorvatských dálnicích. Tématem je jen a pouze krátká a drahá slovinská dálnice – i já patřím k těm, kteří jí objíždí (i kvůli tomu, že jedu s obytným autem = 40 euro). Přináším tedy i pro letošní rok přehledný návod, jak se dálnici vyhnout a projet bez problémů okolními okreskami.

přečíst celé