Volvo V90 Cross Country: Ryzí Skandinávie

16.9.2016 Honza Blažek 1 komentář

Nebojsa mění zavedené pořádky

Drsný sever v kombinaci s čistou přírodou a specifickým přístupem k životu je ideální líhní pro auta, jako je Volvo V90 Cross Country. Bez debat se aktuálně jedná o nejlepší velké zvýšené kombi na trhu, které ale oproti svým předchůdcům přichází s řadou změn.

Pro spoustu lidí je zvýšený velký kombík od Volva tím jediným opravdovým Volvem. Patřím mezi ně. Vlna SUV mne zatím míjí a právě auta, jako je nové Volvo V90 Cross Country jsou podle mého gusta. Jako jeden ze dvou českých novinářů jsem se dostal na odhalení zcela nové generace, která proběhla ve Švédsku. Za volant jsem si sice sedl, ale jezdit se nesmělo, takže mám jen prvních pět statických postřehů.

1. Technika

Světlá výška je 210 mm a v kombinaci s pohonem všech kol zvládne V90 Cross Country i náročnější terén.

Volvo V90 Cross Country bude k dispozici se dvěma benzinovými (T5/254 k a T6/320 k) a dvěma dieselovými (D4/190 k a D5/235 k) motory. Všechno to jsou čtyřválce a mají objem dva litry. Liší se různými systémy přeplňování a vyjma verze D4 jsou kombinovány výhradně s osmistupňovým automatem. Společné jim také je, že vždy pohání všechna kola. Světlá výška je o 57 mm vyšší než u výchozího kombi Volvo V90 a činí 210 mm. Auto využívá platformu SPA, ale má jinak nastavenou elektroniku podvozku (kromě jiného přibyl i jízdní mód off-road), využívá jiné pneumatiky a má širší rozchod. Zadní náprava má vzduchové odpružení a lze celkem úspěšně spekulovat, že v budoucnu přijde i v této modelové verzi plug-in hybrid. Platforma to umožňuje stejně třeba jako u modelu XC90 T8 Twin Engine. Jedna z věcí, která mne zajímá a zjistíme ji až v praxi je, jak moc se např. dieselová varianta D5 ve skutečném provozu odchýlí od udávané spotřeby 5,3 l/100 km…auto váží téměř dvě tuny, součinitel odporu vzduchu má 0,35 a k tomu automat a pohon všech kol. V návaznosti na to také nevím, zdali není nádrž o objemu 60 litrů pro takto pojatý vůz malá-ale chápu, šlo o to, ušetřit hmotnost…

volvo-v90-cross-country-2017-10

2. Design

Oplastování není tak výrazné, podle Thomase Ingenlatha to prý už není nutné.

Kromě toho, že auto zcela logicky vychází z kombíku V90, doznalo po vzhledové stránce několika změn s cílem decentně podtrhnout funkční outdoorový charakter vozu. Minulostí jsou tedy na první pohled viditelné a výrazné plastové doplňky, které byly dřívě vidět zpředu, zboku i zezadu. Ne, že by je novinka neměla, ale jsou umírněnější – podle šéfdesignéra Thomase Ingenlatha (dřívě dělal i pro Škodovku před Jozefem Kabaněm) už není dramatické oplastování tolik třeba a auto na první pohled ukáže svou dobrodružnou odlišnost zejména zvýšenou světlou výškou. Dokonce i masivní černé střešní ližiny byly vyměněny za subtilnější integrované podélné lišty a v nabídce výbav je také možnost si černé oplastování nechat vyvést v barvě karoserie. Zákazník může volit kola o rozměru 18-20 palců a jako součást příslušenství jsou dokonce disky s průměrem 21 palců!

Volvo V90 Cross Country 2017

Volvo V90 Cross Country 2017

 

Volvo V90 Cross Country 2017

3. Interiér

Od V90 se neliší, takže je luxusní, skvěle zpracovaný, má zajímavou architekturu s velkým displejem a materiály si nezadají s některými prestižními značkami. Ve zvýšeném kombi tohle všechno vypadá až skoro nepatřičně a je otázka, jak moc budou materiály trpět, pokud bude auto používáno jen trochu drsněji. Na druhou stranu vám i takto koncipované auto nabízí doposud nevídaný luxus a je mezi aktuální nabídkou podobných aut na trhu jednoznačně  nejlepší. V interiéru je pro Cross Country vyhrazen nový dekor Black Walnut a také nové čalounění.

Volvo V90 Cross Country 2017

Volvo V90 Cross Country 2017

4. Technologie

Také technologie – ať už konektivita, bezpečnostní systémy či jízdní asistenty – jsou v modelu Volvo V90 Cross Country na aktuálně nejvyšší možné výši. Kromě zavedených systémů, které má i konkurence, jde Volvo dále zejména v oblasti detekce větších zvířat, což je systém, který vyvíjí již pět let, a také si dost věří v oblasti autonomní jízdy, protože i ve V90 Cross Country bude k dispozici Assist Pilot pro částečně automatizovanou autonomní jízdu.

Volvo V90 Cross Country 2017

5. Marketing

Zatímco předchozí tři generace měly vždy v označení písmena XC, novinka od nich upouští a přenechává je svým sesterským SUV. Nové označení tedy je Volvo V90 Cross Country. Podobně se do označení dostává i číslice 90 namísto dosavadní řady 70. Devadesátkové modely tedy jsou S90, V90, XC90 a V90 Cross Country. Ceny a tedy i příjem objednávek bude u nás zahájen 4. října, první auta na náš trh dorazí v prvním kvartále 2017, k zákazníkům ještě o fous později.

Volvo V90 Cross Country

Volvo V90 Cross Country 2017

Volvo V90 Cross Country 2017

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

1 komentář

Hana
4.12.2018

Musím se přidat do diskuze.. také jsem zastáncem přezouvání pneumatik na letní a zimní. Nedávno jsem zrovna řešila koupi nových zimních pneumatik, jelikož staré už nebyly na zimu do sněhu a náledí tak spolehlivé. Já bohužel úplně výběru nerozumím, ale skvěle mi poradili zde https://www.pneuok.cz. Pneumatiky jsem koupila za rozumnou cenu a vše funguje jak má. Pokud si i vy nejste jistí jaké pneumatiky vybrat, otočte se na tento obchod.

Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *