Jakému autonomnímu autu věří lidé nejvíc?

14.12.2018 Honza Blažek , , , 0 komentářů

Vzájemná důvěra

Byť jsou nejen u nás plně autonomní auta na silnicích ještě v nedohlednu, rezonuje téma samořiditelných aut velmi silně. Populární komunitní síť DriveTribe se v anketě zeptala svých čtenářů, kterému z výrobců má u nich z hlediska autonomní jízdy největší důvěru. A protože je jízda bez řidiče samozřejmě velmi úzce spjata s bezpečností posádky, vyhrálo… Volvo.

Jedním z důkazů, jak moc se mění automobilový svět, je i komunitní sociální síť DriveTribe, jež sdružuje petrolheady z celého světa a za níž stojí Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May. Kromě toho, že i zde najdete samostatnou záložku věnující se elektrickým autům, dotýkají se stále více i tématu samořiditelných aut. Naposledy vypsali mezi svými čtenáři poměrně zajímavou anketu s jednoduchou otázkou: „V jakém autonomním autě byste se cítili nejbezpečněji?“. Celkem na ni odpovědělo 2535 respondentů, což je docela slušný vzorek, který je ale samozřejmě nutné vnímat v kontextu toho, že se jedná o lidi sdružené v jedné sociální bublině.

Volvo o parník před ostatními

Přes 50 % dotázaných na DriveTribe by se nejbezpečněji cítilo v interiéru samořiditelného Volva.

S naprostou dominancí se na prvním místě umístila značka Volvo, která získala důvěru 51 % voličů. Na druhém místě skončila Tesla (20,3 %) a třetí Audi (13,5 %). Ze zbylých značek, které v lepším případě sbíraly jednotky procent, stojí za zmínku snad jen Porsche (2,9 %), Ford (2,5 %), Toyota (2,1 %) a BMW (1,8 %). Výsledek Volva ukazuje zajímavou věc, a to, že lidé i u autonomních aut kladou výrazně vyšší akcent na léty prověřenou bezpečnost, než na miliony odjezděných kilometrů u značek, které jsou v automobilové branži nováčky. To je totiž případ značky Waymo, které je divizí samořiditelných aut věhlasného Googlu. Z hlediska důvěry totiž získala naprosto marginálních 0,2 %, byť se autonomní jízdě věnuje už od roku 2009 a v samořiditelném režimu najela přes 16 milionů kilometrů. „Bezpečnost hraje při rozhodování o koupi auta zásadní roli, zejména u rodinných vozů. Značky jako Google nebo Tesla sice autonomní testování využívají pro své PR, ale je evidentní, že je ještě čeká velký boj o skutečnou důvěru uživatelů,“ komentuje výsledky Richard Beech CSO webu DriveTribe.

Mění se preference podle věku či pohlaví?

I když nejsou konkrétní data k dispozici DriveTribe tvrdí, že ani detailnější rozklad výsledků nepřinese žádné zásadní překvapení a výsledky jsou víceméně stejné. Vzhledem k tomu, jak dominantní je postavení Volva a zbývajících dvou značek, to není nic překvapivého, protože TOP 3 značky z tohoto průzkumu mají dohromady skoro 85 % hlasů.

Někdo nám tu ale chybí?

Mercedes prý preferuje ochranu posádky, tak jsme ho do ankety nezahrnuli, tvrdí poněkud podivně DriveTribe

Byť anketa DriveTribe ukazuje jasný trend a rozložení sil ve vnímání různých značek aktivních na autonomním poli, nelze její výsledky brát přehnaně vážně. Mezi značkami totiž chybí Mercedes a odůvodnění, proč tomu tak je, mi připadá hodně divné, skoro jako nějaké vyřizování si účtů. Mercedes prý nebyl zařazen proto, že jeho manažer věnující se autonomním autům Christoph von Hugo během rozhovoru (věnoval se obecně tzv. Trolley problému – zdali odklonit či neodklonit neovladatelný vlak a zabít lidi ve vlaku či na nádraží) na pařížském autosalonu řekl, že pokud by si měl autonomní Mercedes vybrat mezi životem chodce a tím, zdali ochrání posádku před nárazem do stromu, preferoval by ochranu posádky. A DriveTribe na základě toho tvrdí, že „Mercedes neudělal v oblasti autonomní jízdy podstatné kroky a stejně je daleko za Volvem či Teslou.“ No, nevím – zařazen měl být a rozhodnutí mělo být na respondentech. Podobně to vidí DriveTribe i s absencí Uberu, který se podle nich až moc specializuje na software. Nicméně při opakování ankety, které je v plánu, prý budou zařazeny i tyto značky a možná i další. Tak si počkáme na repete. S průzkumy veřejného mínění evidentně nemáme problém jen v ČR…

…a zde kompletní výsledky z webu DriveTribe (mimochodem seřazeny podle…nevím čeho):

autonomní auta drivetribe

 

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *