Jízda s obytným autem – moje tipy z vlastní zkušenosti

17.4.2016 Honza Blažek , 3 komentáře

Chystáte se na svojí premiérovou výpravu obytným vozem? Pak možná hledáte tipy pro první jízdu a obecné leckdy přeložené poučky vám moc nepomohly? Možná vám tedy přijdou vhod moje tipy, které vzešly jen a pouze z vlastní zkušenosti – před pár lety jsem totiž za volant obytného auta poprvé usedl i já… a od té doby netrávíme dovolenou jinak a dokonce jsme si obytňák pořídili i domů. Rád se s vámi tedy podělím o svoje vlastní zkušenosti.

Jízda s obytným autem je samozřejmě odlišná od řízení běžného osobního automobilu, ale na druhou stranu není důvod se řízení obytného vozu nějak obávat. Já jsem za jeho volant poprvé usedl asi před deseti lety a od té doby si jinak strávenou dovolenou ani nedovedeme představit, dokonce jsme si obytné auto i sami pořídili a o víkendech ho často používáme jako perfektní rodinné auto pro čtyřčlennou rodinu. Mám samozřejmě pochopení pro ty, kteří nadšení z takto strávené dovolené moc nesdílejí – určitě to není pro každého, tenhle životní styl vám musí vyhovovat a také se musíte smířit s řadou nevýhod a kompromisů, jež se vám ale bohatě vrátí formou skvělých zážitků.

Z dob, kdy jsme si obytné auto půjčovali, jsem načerpal řadu cenných postřehů, které jsem se nikde jinde nedočetl. Ona vlastní zkušenost je vždycky stejně nejlepší. Pár tipů jsem si samozřejmě našel, ale zcela upřímně, jako totálnímu začátečníkovi mi moc nepomohly, protože byly často psány až příliš zkušenými karavanisty, či naopak novináři, kteří obsah někde našli a použili, aniž by zase měli vlastní zkušenost. Sledujte značky, jezděte rozvážně, držte si odstup, pozor! obytné auto je dlouhé… to jsou rady jako stehno… jó a nezapomeňte platné cestovní doklady… tohle mi fakt nepomohlo. Vzhledem k tomu, že mezi našimi známými a kamarády již platíme za zkušené karavanisty, obrací se na nás čas od času s prosbou o nějakou radu a sondují, co jízda s obytným autem obnáší. Pro ty, kteří jsou nalomeni a váhají, jestli je dovolená s obytným autem pro ně, jsem připravil článek o důvodech, proč si obytňák půjčit. Teď jsem se rozhodl toto téma ještě rozšířit o tipy, jaká je jízda s obytným autem pro někoho, kdo usedne za jeho volant poprvé. Vyzkoušel jsem už auta s alkovnou, polointegrovaná, integrovaná i kompaktní – tak od pěti metrů délky do 7,5 metru. Už nás dokonce zvážili němečtí policajti, při otáčení na silnici končící závorou jsem si promáčkl blatník, ťuknul jsem si zrcátkem, v kempu zapadl do písku… zkušenosti, o které se s vámi rád podělím.

Místa, kde jsme všude byli, nebo která mohu doporučit si můžete prohlédnout v mojí interaktivní mapě: STELLPLATZ & CAMPING GUIDE BY AUTOBLOGGER

Vzhledem k tomu, že jsem se snažil popsat vše co možná nejsrozumitelněji, začal můj příspěvek poměrně nabývat do délky a mám obavu, že by tak dlouhý text jen málokdo dočetl do konce. Rozdělil jsem tedy moje rady do pěti samostatných článků, které se věnují technice jízdy, ne třeba výletům – to až někdy příště:

1. díl: Rozměry auta v praxi

2. díl: Záludná hmotnost, aneb co je to doložnost?

3. díl: Na co si dát pozor před jízdou

4. díl: Co s sebou?

5. díl: Moje tipy na cestu

jízda s obytným autem

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

3 komentáře

jirka pilnacek
23.4.2017

dobry den, dal jsem odkaz (jizda obytnym autem) na nas pripravovany rozcestnik sekce camping (https://www.turistika.cz/texty/camping). Máme i sekci testů služeb i produktů od turistů, případně k dispizici doménu testy.cz. Pokud byste měl zájem o spolupráci, napište, fajn den, jirka

Odpovědět

Radek Metlička
23.8.2019

Já si myslím, že dobré tipy. Sám jsem jednou měl možnost řídit obytný vůz a můžu vám říct, že zas tak jednoduché to teda nebylo. Situaci nepřispělo ani to, že jsem ho řídil v poměrně silném dešti.

Odpovědět

David
5.3.2021

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s připoutáním dětí v obytném voze. Když je vůz na 5 nebo 6 cestujících,ale pásy jsme viděli jen po směru jízdy? Mohou vlastně jet proti směru jízdy? Děkuji

Odpovědět

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *