Jak udělat z „blbého“ auta „chytré“?

22.11.2016 Honza Blažek , , 0 komentářů

Propojte svoje auto s chytrým telefonem

T-Mobile včera představil pod názvem Chytré auto poměrně jednoduché řešení, které za přijatelné peníze umožní vašemu autu komunikovat s vaším chytrým telefonem. Jak to funguje a k čemu je to dobré?

Společnost T-Mobile reaguje na trend IoT (Internet of Things = internet věcí) i v České republice a uvádí na trh produkt, který umožní udělat z každého vozu s rokem výroby od 2001 tzv. „chytré auto“ – tedy automobil, který je schopen na dálku komunikovat s majitelem prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. T-Mobile Chytré auto je řešení veskrze jednoduché, ale v rámci možností také užitečné a funkční, kromě toho i za celkem přijatelné peníze.

Jak T-Mobile Chytré auto funguje?

Instalace je jednoduchá – stačí do OBD portu vložit komunikační zařízení.

U T-Mobile si pořídíte zařízení Chytré auto a z balení vydáte krabičku, kterou zasunete do OBD portu, kterým je z výroby vybaveno vaše auto, tedy pokud není starší než s rokem výroby 2001. Kde je OBD port ve vašem autě zjistíte třeba ZDE. Následně si nainstalujete do mobilu aplikaci Motion (ke stažení Google Play a App Store) a poté postupujete podle pokynů s cílem zařízení spárovat přes společný účet. T-Mobile se dušuje, že je to jednoduché.

t-mobile chytré auto

Kolik to stojí?

Standardní cena je 2 599 Kč + měsíční tarif za 75 Kč, aktuální předvánoční promo nabídka stojí 1 449 Kč + 75 Kč měsíčně za tarif. Možností je i koupě na splátky.

K čemu je to dobré?

Díky T-Mobile Chytré můžete mít svoje stávající auto poměrně dobře pod kontrolou a to mu o sobě prozradí přes chytrý telefon pár užitečných věcí. Nejzajímavější je samozřejmě jeho poloha a záznam jízdy (solidní podklady pro knihu jízd), ale z informací z OBD portu posílá zařízení ještě další zprávy, třeba o případných chybových hláškách systému či stavu paliva v nádrži nebo úroveň nabití akumulátoru. Na mobil vám také může přijít třeba notifikační zpráva, když auto opustí vymezenou oblast. Počet informací a funkčnost aplikace by se měla postupně rozšiřovat i podle požadavků zákazníků.

t-mobile chytré auto

Kde to funguje?

V rámci měsíčního tarifu máte předplaceno 50 MB dat potřebných pro komunikaci zařízení s cloudovým úložištěm, z nějž jsou informace posílány dále na váš mobil. Potěšující je, že ve zmíněném paušálu je zahrnuta funkčnost v rámci celé EU.

Jaké to má nevýhody?

Komunikace je pouze jednosměrná, což je největší nevýhoda oproti řešením přímo z výroby.

T-Mobile Chytré auto není plnohodnotnou alternativou k továrním řešením propojených infotaimentů. U T-mobile jde ve své podstatě o pasivní řešení, které umožňuje pouze čtení vybraných dat a jejich přeposílání a interpretaci uživateli. Ten je tak ochuzen o možnost komunikovat s autem aktivně na dálku i z druhého směru, tedy mu zadávat příkazy, např. přenášením naplánované trasy do auta, či spuštěním klimatizace atd. Na druhou stranu objektivně vzato je řešení od T-mobile výrazně dostupnější a levnější. Společnost se ani netají tím, že míří na majitele starších aut, pro které může být Chytré auto efektivní třeba jen pro lokalizaci vozu a správu knihy jízd.

V čem se to bude zlepšovat?

T-Mobile chce zlepšovat nejen funkčnost stávající aplikace (např. hledání nejbližšího servisu v případě poruchy, kontaktování odtahovky, hledání parkovacích míst, nouzové volání SOS atd.), ale umožní i vývojářům třetích stran tvorbu jejich vlastních aplikací. Kromě toho se reálně uvažuje o vylepšení hardware tak, aby umožnil vytvořit na palubně auta wi-fi hotspot, což už bude zase o dost zajímavější, jakkoliv asi nemůžeme čekat, že to bude stát 75 Kč za měsíc…

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *