Tři strategie, jak prodat vaše auto

26.2.2014 Honza Blažek , 3 komentáře

Chcete prodat svoje auto? Pak si nejprve rozmyslete svou strategii – správný postup vám může vydělat peníze navíc.

Dříve nebo později se ve společném vztahu se svým autem dostanete do situace, kdy přijde chvíle se s ním rozloučit a poslat jej dále do světa. Prodej ojetého auta může mít mnoho podob a není cílem tohoto článku vám poradit s konkrétnostmi. Naopak – teď se budeme bavit spíše strategicky. Při jisté míře zobecnění totiž existují tři přístupy k prodeji auta, přičemž každý má trochu jiný cíl.

Pokud chcete prodat svoje auto, ujasněte si nejprve svou strategii.

Chci co nejvíce peněz

Chcete maximalizovat zisk, máte dostatek času a třeba také nechcete, aby se vaše auto, u kterého věříte, že je v dobré kondici, dostalo do nešetrných rukou. Pak jednoznačně doporučuji prodej soukromou cestou pomocí inzerátů. Tento způsob přináší větší pravděpodobnost (nikoliv jistotu), že natrefíte na slušné lidi a férové jednání. Když zároveň uvidí vaše auto u vás před domem či v garáži a poznají vás jako majitele, důvěra v informace, které jim řeknete, vzroste. A se zvýšenou důvěrou se snižuje tlak na snižování ceny. Pocit z potenciálně dobré koupě totiž zájemci vnímají jako přidanou hodnotu – nejde jim přece o to, koupit co nejlevněji a naletět, ale o to, koupit dobře a za férovou cenu. Při koupi v bazaru v nich bude (velmi často oprávněně) hlodat červ pochybnosti. Zkrátka, přímý kontakt s majitelem vozu má pro kupujícího svou cenu, a to je vaše výhoda. Nevýhodou může být, že vám takový způsob prodeje a opakovaného osobního jednání nemusí být zrovna příjemný.

Samotný proces prodeje bude toto cestou o něco zdlouhavější, ale odměnou by měl být váš výrazně vyšší zisk. Neexperimentujte a zvolte rovnou velký internetový portál (např. www.sauto.cz), čímž maximalizujete zásah inzerátu. Poplatek za zveřejnění je v řádu desítek až stovek korun. Auto byste také měli dobře nafotit (viz. Tipy, jak vyfotit auto před prodejem) a do inzerátu uvést kompletní údaje… a pak mít čas na zájemce. Vřele doporučuji, abyste vždy při jednání se zájemci (a zejména při testovací jízdě) byli vždy ve dvou – člověk nikdy neví.

 Chci auto vyměnit za nové či novější

V tomto případě počítejte s tím, že částka, kterou za auto získáte, nebude nejvyšší možná, ale stejně s největší pravděpodobností uděláte dobrý obchod. To platí zejména v případě, že máte dobrý a dlouhodobý vztah se svým dealerem a jste loajální ke své značce. Pak lze očekávat, že vám prodejce pod vidinou dalšího prodaného nového vozu, nabídne slušné podmínky pro výkup vaší ojetiny a připraví vám komplexní nabídku, jež by pro vás měla mít řadu benefitů (např. výhodné pojištění, výbava či doplňky navíc atd.). Stejně ale doporučím, slepě mu nevěřit a určitě si zkusit proptat možnosti odkupu vozu i u několika dalších dealerů.

Pokud s prodejem (výměnou auta) nespěcháte, popř. nemáte preferovanou značku, vyplatí se také průběžně sledovat pobídky jednotlivých automobilek, které občas motivují ke koupi nového vozu právě odkupem vašeho stávajícího auta. Často jsou však v Česku takové akce zaměřeny na velmi staré ojetiny a tzv. „šrotovné“, jež poskytují automobilky, je ve skutečnosti jen jiná forma bonusu či slevy na nový vůz. Výhodné to ale být skutečně může – když nic jiného zbavíte se starostí, co se svým starým autem.

To, zdali na prodej svého auta spěcháte, či nikoliv, zásadně ovlivní váš zisk.

 Chci se auta rychle zbavit

Pokud spěcháte na peníze, je to z vašeho příjmového hlediska logicky nejhorší varianta. Otázkou samozřejmě je definice oné rychlosti prodeje. Jestli chcete auto prodat během pár hodin, tak vám asi moc neporadím – snad jen, protáhněte ho předtím alespoň myčkou. Pokud se bavíme o horizontu několika dní, určitě si s autem objeďte pár bazarů a zjistěte si alespoň rámcovou cenu. Počítejte však s tím, že až přijde na samotný odkup, bude cena nižší. Prodejce totiž pravděpodobně pozná, že jste v časové tísni, a buďte si jistí, že to využije ve svůj prospěch. Rada zní, nesnažte se moc smlouvat a vezměte takovou nabídku, s kterou jste ještě jakžtakž spokojeni. Při delší debatě s prodejcem půjde cena s největší pravděpodobností dále dolů a je jedno, jestli jednáte s bazaristou z vesnice, nebo s výkupčím z velkého bazaristickým řetězce.

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

3 komentáře

kaja
27.3.2016

Hezký. Osobně prodávám na protiúčet do autobazaru, protože ty nervy a čas při prodeji na inzerát už nechci zažít.

Odpovědět

Poll
27.3.2016

I když nespěchám na peníze, vždycky volim bazar. Individální prodej jsem jednou zkoušel a nedopadlo to moc dobře.

Odpovědět

reny
2.3.2017

Já vám nevím. Prodávat do bazaru by se mi moc nechtělo, na individuální se dá více vydělat, ale není to pravidlem… Dosud jsem se řídil pár pravidly, které jsem přečetl na netu, a nyní na autoblogger je to ještě lepší. :)

Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *