Začínáte s akčními kamerami? Neutrácejte víc, než je nutné.

21.8.2015 Honza Blažek , 0 komentářů

Lamax Action X6 – levné GoPro?

Synonymem akčních kamer je logicky jejich průkopník GoPro Hero, ale zcela logicky také produkty této společnosti patří na špičku i v oblasti financí. Pokud jste začátečník nebo víte, že ve vašem případě půjde spíše o občasné natáčení, určitě se budete dívat po alternativách. Jednou takovou, a dlužno hned v úvodu podotknout, že ne vůbec špatnou, je Lamax X6 Action, u kterého vyjde celá sada včetně většiny držáků na 3000 Kč. Vyzkoušeli jsme ji společně s Věrou Petrů Vostrou (www.autokabelky.cz) nejen na běžných autech, ale také na formuli. Jak dopadlo naše srovnání?

Akční kamery se postupně rozšiřují z původně profesionálních adrenalinových sportů mezi běžnou veřejnost a už dávno nejsou výsadou pouze lyžování nebo cyklistiky. Čím dál častěji je lidé používají i pro zajímavé snímky či videa aut, proto jsme s mou kamarádkou bloggerkou Věrou Petrů Vostrou (www.autokabelky.cz) dlouho neváhali a využili možnost otestovat akční kameru Lamax Action X6, která za 3000 Kč nabízí to, co by u renomovaných značek stálo klidně pětinásobek. Jedna věc jsou ale reklamní letáky, druhá pak vlastní zkušenost.

Co dostanu?

Kamera Lamax X6_autokabelky_007_cr

V krabici od Lamaxu X6 nenajdete pouze kameru a základní příslušenství, jak je u elektroniky většinou běžné, ale součástí balení je poměrně velké množství příslušenství sloužící zejména k uchycení kamery na různé povrchy a předměty. Vysype se na vás tedy množství přísavek, úchytek, držáků a také vodotěsné pouzdro. postrádali jsme jen autonabíječku, ale tu lze spolu s držákem na sklo dokoupit za rozumných 290 Kč.

Co to umí?

Lamax X6 je kamera s Full HD rozlišením, má širokoúhlý objektiv s úhlem záběru 170°, nechybí ani integrovaný LCD displej, WiFi modul a vše je v češtině. Podrobnější informace jsou přímo na stránkách prodejce.

Ideální pro víkendové natáčení

Cesta k akčním snímkům nemusí být vůbec drahá. Důkazem je vcelku schopný model Lamax X6 Action.

Lamax X6 není vyloženě profesionální kamerou, díky tomu (a ceně) je ale ideálním náčiním na občasné natáčení a pronikání do tajů schopností akčních kamer. S Věrou jsme rychle vypozorovali, že nabízí sytější barevné provedení, které oku více lahodí, naopak ale zaostává v kvalitě zaznamenávaného zvuku. Sám však vím, že tohle akční kamery obecně moc neumí a spousta lidí si pak do svých klipů stejně raději dává podkresovou hudbu. Dobře funguje i stabilizace obrazu a netápali jsme ani v oblasti ovládání – je zde sice patrná inspirace kamerami GoPro, ale na druhou stranu je fakt, že pokud chcete, aby byl produkt jednoduše ovladatelný a redukujete počet tlačítek na minimum, zásadně nový způsob ovládání asi nevymyslíte. Jediné zaváhání jsme objevili v oblasti manipulace s baterií – je potřeba ji do kamery vkládat velmi opatrně, aby se nepoškodil kontakt a při drsnějším zacházení se tento kontakt stejně občas přerušil a kamera se během natáčení vypnula. Srovnání parametrů kamer Lamax X6 Action a GoPro HERO naleznete zde.

Jedinečný srovnávací test – ostrá jízda s formulí v Mostě

Lamax_gopro_Autokabelky_02_cr

Onboard záznam pořízený kamerou Lamax Action X6

Díky tomu, že Věra miluje motorsport, se nám podařilo uskutečnit slušný zátěžový test – jak Lamax X6, tak GoPro Hero jsme připevnili na formuli a vznikly díky tomu dva onboardy, které si můžete prohlédnout na YouTube kanálu Autokabelek. Ten, který je výsledkem kamery Lamax Action X6 (zde) a druhý od GoPro Hero (zde). Přímé porovnání pak neleznete tady.

Lamax_gopro_Autokabelky_01_cr

Onboard záznam pořízený kamerou GoPro Hero 3+

Jaký máme verdikt?

Lamax Action X6 sice není ve všech ohledech jako prémiové GoPro, ale je nutné mít stále na zřeteli pořizovací cenu. A ta popravdě vnímání tohoto produktu zásadně ovlivňuje. Kamera Lamax X6 funguje i v náročnějších situacích, má snadné ovládání, dostanete rovnou kupu příslušenství, takže ve finále některé nedostatky (nejsou zásadní) v pohodě přejdete. Za mne – klidně doporučuji.

Líbil se vám článek? Nenechte si ho pro sebe:

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *