Velká reportáž: Se Škodou Rapid na Istrii

10.6.2015 Honza Blažek , 0 komentářů

Milion Čechů prý opět zamíří k chorvatskému Jadranu, značná část vlastním automobilem. Pro ty, kteří zvolí letos za cíl poloostrov Istria, máme čerstvé postřehy a řadu tipů.

přečíst celé

Tři varianty objezdu slovinské dálnice 2015

10.6.2015 Honza Blažek , 2 komentáře

Objezdu slovinské dálnice u Mariboru se nebojte. Existují dokonce tři varianty. Nejznámější cesta přes Mureck/Trate do Ptuje je jednoduchá.

přečíst celé

Dobré důvody, proč v Chorvatsku nezůstat jen u moře

10.6.2015 Honza Blažek , 1 komentář

Největší chorvatský poloostrov je současně pro Čechy i nejbližší mořskou destinací na jihu. Oblíbenou. Jestliže jih Chorvatska stále sází hlavně na moře, na Istrii přidali k průzračnému mořskému magnetu také vnitrozemí.

přečíst celé

Dejte si na Istrii štamprle…olivového oleje

10.6.2015 Honza Blažek , 0 komentářů

Pěstování oliv má na Istrii doslova tisíciletou tradici, kvalitu zdejšího olivového oleje opěvoval již antický epigramik Marcus Valerius Martialis.

přečíst celé

Šest tras do Chorvatska na Istrii

10.6.2015 Honza Blažek , 3 komentáře

Nabízíme (s variantami) osm tras a je na každém, aby volil se znalostí místa startu a cíle a svých priorit. Kvůli možnosti srovnání jsme zvolili jednotné místo odjezdu (Prahu) a cíle (Poreč). K obvyklým trasám jsme přidali jednu experimentální – přes Itálii. Za úvahu stojí i to, zda projet takřa tisíc kilometrů a vidět hlavně protihlukové zábrany kolem dálnice, nebo i něco z půvabné krajiny. 

přečíst celé

Jak se na cestě do Chorvatska vyhnout slovinské dálnici a ušetřit 800 Kč?

4.5.2015 Honza Blažek , 39 komentářů

Chorvatsko i letos láká statisíce českých autoturistů. Nikdo z nich neřeší rakouskou dálniční známku, ani poplatky na chorvatských dálnicích. Tématem je jen a pouze krátká a drahá slovinská dálnice – i já patřím k těm, kteří jí objíždí (i kvůli tomu, že jedu s obytným autem = 40 euro). Přináším tedy i pro letošní rok přehledný návod, jak se dálnici vyhnout a projet bez problémů okolními okreskami.

přečíst celé

Kudy do Chorvatska? Ideální trasy a další tipy.

8.7.2014 Honza Blažek , , 5 komentářů

Až milion Čechů, Moravanů a Slezanů se každoročně vydá k chorvatskému pobřeží Jaderského moře. Značná část jich prospí cestu v autobusu, nicméně těch, kteří zvolí individuální cestu autem, je také dost. Právě pro ně mám rady na cestu a pro všechny dohromady pak další postřehy, které usnadní pobyt v Chorvatsku, případně mohou přispět k tomu, aby byl zajímavější.

přečíst celé

Jak objet slovinskou dálnici a ušetřit osm stovek?

4.6.2014 Honza Blažek , , 29 komentářů

Pokud máte v plánu cestou do Chorvatska Slovinskem pouze projet a dále se v něm nezdržovat, vyplatí se objízdná trasa, díky které ušetříte za dálniční známku zhruba 800 Kč. Týdenní kupón za 15 Eur totiž většině Čechů nestačí pro návrat, a tak si musí koupit měsíční za 30 Euro. Připravil jsem pro vás podrobný popis, vyznačil trasu v Google Maps a dokonce vytvořil i jednostránkový itinerář v PDF ke stažení třeba do mobilu.

přečíst celé